صنایع تبدیلی
صنایع تبدیلی از ضرورتهای اساسی کشاورزی اقتصادی و مدرن
خواص دارويي گياهان زيتون زخم هاي دهان را از بين مي برد

زيتونخبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا)- گروه پژوهش و تحقيقات
جويدن برگ زيتون براي از بين بردن زخم هاي دهان مفيد است.
به گزارش خبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا)- زيتون با نام علمي Olea europaea درختچه اي است به ارتفاع تقريبا سه متر كه با پرورش در شرايط مساعد ارتفاع آن به حدود 12 متر و قطر تنه اش به 3 متر مي رسد. چوب درخت زيتون بسيار سخت و مقاوم و رنگ آن زرد است كه خطوطي قهوه اي رنگ در آن وجود دارد.
زيتون معمولا در اوايل تابستان شروع به گل دادن مي كند و ميوه آن كم كم ظاهر مي شود و در اواخر تابستان به ثمر مي رسد. در اين هنگام زيتون سبز است و به تدريج تبديل به بنفش وقهوه اي و سپس سياه مي شود بطوري كه در اواخر پاييز كه موقع برداشت ميوه است رنگ آن به كلي تيره است.
روغن زيتون خواص فراواني دارد و دفع كننده سنگ كيسه صفرا است كه براي اين منظور بايد آن را با آبليمو مصرف كرد. همچنين روغن زيتون براي رفع سرفه هاي خشك مفيد است.
روغن زيتون براي رفع خارش هاي پوستي مفيد است و براي بدن بچه هايي كه مبتلا به نرمي استخوان و كم خوني هستند، روغن زيتون اثر مفيدي دارد و براي رفع پيوره لثه (التهاب لثه) مي توان روغن زيتون را به روي لثه ماليد.
دم كرده برگ درخت زيتون تب بروجوشانده آن برطرف كننده رماتيسم است و پماد ميوه نارس زيتون براي سوختگي مفيد است.

نوشته شده در  یکشنبه سی ام مرداد ۱۳۸۴ساعت 9:0  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

شيرين پارسي برنجكار نمونه سال 83: زنان روستايي در توليد محصولات كشاورزي 50 درصد مشاركت دارند

زنان شاليكارخبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا ) – گروه كشاورزي
تجهيز كشاورزان به دانش روز كشاورزي جهت ورود به عرصه هاي ملي و ايجاد امكانات مناسب براي قدرتمندسازي كشاورزان امري ضروري است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري كشاورزي ايران، شيرين پارسي، عضو انجمن ملي كشاورزان خبره كشور و برنجكار نمونه سال 83 در استان گيلان ضمن اعلام اين مطلب افزود: مشكلات كشاورزان بدست خود كشاورزان حل مي شود و شكل گيري اينگونه تشكلهاي مردمي به عنوان يك موتور حركتي در ميان كشاورزان نقش مهمي ايفا مي كند.
وي با اشاره به 230 هزار هكتار شاليزارهاي برنج در سطح استان گيلان افزود: هنوز هم گفته مي شود كشور نيازمند برنج وارداتي است ولي در واقع هيچ ايراني مايل به استفاده از برنج وارداتي نيست كه از راهكارهاي افزايش توليد داخلي، حفظ و گسترش برنجزارهاي كنوني است.
برنجكار نمونه برنج در استان گيلان ضمن تاكيد بر نقش غيرقابل باور زنان روستايي در امر برنجكاري گفت: به طور قطع نمي توان نقش زنان را در توليد برنج ناديده گرفت و براساس آمار زنان در تمام سطوح كشاورزي بيش از 50 درصد مشاركت دارند.
وي انتظار خود از دولت جديد را به عنوان يك كشاورز زن روستايي، توانمندسازي زنان و توجه به دانش اندوزي آنان عنوان كرد و افزود: هم اكنون اكثر زنان روستايي سواد كافي ندارند كه در اين خصوص هدايت و توجه به آنان امري ضروري است.
شيرين پارسي در پايان ابراز اميدواري كرد: با حمايت دولت جديد و اقدامات انجام شده به زودي شاهد افزايش توليد و اتكاء بر محصولات سالم داخلي مبتني بر زيست محيطي شويم.

نوشته شده در  یکشنبه سی ام مرداد ۱۳۸۴ساعت 8:56  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

با كاهش 13 درصدي صادرات پوست در سال جاري: 80 درصد از صادرات پوست و سالمبور ايران به آلمان، ايتاليا و

خبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا ) – گروه تشكلها
پوست وسالامبوردر حالي كه چين بازارهاي بين المللي را در اختيار دارد 80 درصد از صادرات پوست و سالمبور ايران به آلمان، ايتاليا و تركيه صادر مي شود.
علي اصغر حيدري، مديرعامل اتحاديه صادركنندگان پوست و سالمبور چرم ايران در گفت و گو با خبرنگار ايانا گفت: 80 درصد از صادرات پوست و سالمبور ايران به آلمان، ايتاليا و تركيه و 20 درصد آن به هندوستان و پاكستان صادر مي شود.
وي از يك درصد سهم صادرات غيرنفتي پوست و سالمبور خبر داد و افزود: از ابتداي سال جاري شش هزار و 673 تن پوست و سالمبور صادر شده است كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته يك هزار و 57 تن كاهش دربر دارد.
وي از كاهش 13 درصدي صادرات صادرات پوست و سالمبور در سال جاري خبر داد و افزود: چين با عرضه زياد محصولات و قيمت پايين تمام شده نسبت به محصول ايراني، بازارهاي
بين المللي را در اختيار خود گرفته است.
حيدري گفت: در حال حاضر 30 درصد از صادرات پوست و سالمبور كشور توسط صنايع تبديلي صادر مي شود كه با وجود پتانسيل هاي موجود قابليت افزايش آن تا مرز 60 درصد نيز در كشور وجود دارد
.

نوشته شده در  یکشنبه سی ام مرداد ۱۳۸۴ساعت 8:53  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

مهمترين عوامل انتقال‌دهنده وبا

متاسفانه این روزها خبرهای بدی درزمینه شیوع بیماری وبادرکشوربه گوش میرسد.پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکان ایران به نقل ازرييس مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت به منظور پيشگيري از وبا به مردم توصيه كرد كه از دستفروشان خريداري نكنند و در هنگام مسافرت آب آشاميدني خود را از منزل تهيه كرده و يا آب‌ بسته‌بندي مصرف نمايند.طبق این گزارش از آب زرشك،‌ ذغال‌اخته، گردو، بلال و سبزيجات به عنوان مهمترين عوامل انتقال‌دهنده وبا نام برده شده است.گزارش کامل رادراینجا ببینید

بیماری وبا نوعي عفونت حاد روده‌اي است كه در فصول گرم سال ديده شده و مخزن آن انسان است و از طريق مدفوع مبتلايان و يا اشخاص به ظاهر سالم به ديگران منتقل مي‌گردد.به گزارش سرويس «بهداشت و درمان»‌ خبرگزاري دانشجويان ايران، وبا در 75 تا 85 درصد موارد بدون علامت بوده و در 2 تا 5 درصد به صورت اسهال شديد و آبكي ظاهر مي‌شود كه در صورت عدم درمان به موقع و جبران مايعات منجر به مرگ مي‌شود.
راههاي انتقال
:
- عدم رعايت بهداشت فردي
- استفاده از ميوه و سبزيجات آلوده
- مصرف آب ناسالم و يخ تهيه شده از آن
- خوردن مواد غذايي غير بهداشتي و آلوده
- بهتر است از چه ماده غذايي استفاه شود؟
- غذاي كاملا پخته و سالم
- نگهداري غذاهاي پخته در يخچال
- شست‌وشو و ضد عفوني كردن ميوه و سبزيجات قبل از مصرف
- خريداري مواد غذايي از مراكز معتبر بهداشتي
- عدم خريداري هرگونه مواد غذايي و خوراكي از فروشندگان دوره گرد
- استفاده از مواد غذايي اسيدي از جمله آبليموي نارنج به همراه هر وعده غذايي
آب يخ سالم و بهداشتي كدامند؟
- استفاده از آب سالم و بهداشتي با ميزان كلر مناسب
- استفاده از يخ تهيه شده از آب سالم تصفيه شده و داراي كلر مناسب
- به همراه داشتن آب سالم و بهداشتي در طول سفر
- شست‌وشوي كامل يخ در دكه‌هاي يخ فرشي و استفاده از كلمن
جهت حفظ سلامت از آب مكانهاي زير هرگز استفاده نكنيم.
پارك‌ها و فضاهاي سبز
آب سردكن‌هاي واقع در معابر شهر
آب چشمه و قنات 

نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۸۴ساعت 19:38  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

سال گذشته در گلستان: توليد 800 تن زيتون موجب فعاليت سه كارگاه روغن كشي شد

باغ زيتونخبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا ) – گروه كشاورزي
برداشت قريب به 800 تن زيتون در استان گلستان در سال 83 موجب فعاليت سه كارگاه روغن كشي زيتون در اين استان شد.
محمدعلي جعفري مدير باغباني سازمان جهادكشاورزي استان گلستان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري كشاورزي ايران گفت: عمده ترين محصول باغي استان گلستان، زيتون با سطح زيركشت 8 هزار و500 هكتار است كه عملكرد توليد در باغات بارده حدود1000 تا 1200 كيلوگرم است و برداشت حدود800 تن زيتون در سال گذشته موجب فعاليت سه كارگاه روغن كشي در اين استان شد.
وي در خصوص ديگر محصولات باغي اين استان گفت: پس از زيتون، ميوه هاي هسته دار مانند هلو، شليل و آلو عمده محصولات گلستان هستند كه سطح زيركشت هلو 2 هزار و 700 هكتار، شليل 400 هكتار و آلو 1300 هكتار است. ميوه هاي گرمسيري و نيمه گرمسيري مانند مركبات ديگر محصولاتي هستند كه به طور عمده در استان گلستان توليد مي شوند و پرتقال سطحي بالغ بر 2 هزار و 500 هكتار را به خود اختصاص داده و متوسط عملكرد توليد آن در هر هكتار 18 تن است. ضمن اينكه نارنگي با سطح زيركشت 750 هكتار و متوسط عملكرد 12 تن در هكتار ديگر محصول باغي گلستان محسوب مي شود.
مهندس جعفري در پايان تصريح كرد: ساير محصولات خانواده ميوه هاي هسته دار گيلاس، آلبالو، گوجه، شفتالو و از گروه ميوه هاي دانه ريز توت است كه با هدف نوغانداري و درحاشيه مزارع كشت شده است.

نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۸۴ساعت 12:58  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

به منظور كاهش ضايعات در طول برنامه چهارم توسعه دفتر كاهش ضايعات محصولات كشاورزي آغاز به كار كرد

خبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا ) – گروه كشاورزي
به منظور كاهش ضايعات بخش كشاورزي به خصوص در طول برنامه چهارم توسعه، دفتر كاهش ضايعات محصولات كشاورزي آغاز به كار كرد.
مهندس يدا... رحيمي، مديركل دفتر امور كاهش ضايعات محصولات كشاورزي در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاري كشاورزي ايران ضمن اعلام اين مطلب افزود: با توجه به اهداف برنامه چهارم توسعه مبني بر كاهش ضايعات بخش كشاورزي حداقل به نصف و افزايش ضريب فرآوري به دو برابر، با اجراي برنامه چهارم ضايعات تا حدود 11 ميليون تن كاهش خواهد يافت.
وي در ادامه افزود: بدين منظور دفتر امور كاهش ضايعات بخش كشاورزي زير نظر معاونت صنايع و توسعه صنايع روستايي و با همكاري معاونت‌هاي ذي‌ربط در داخل و خارج از وزارت جهاد كشاورزي تشكيل و آغاز به كار كرده است.
يدا... رحيمي با اشاره به اينكه در حال حاضر 25 تا 30 درصد توليدات كشاورزي از بين مي‌رود افزود: با مجموع توليد 88 ميليون تن انواع محصولات كشاورزي در كشور ضايعات 25 تا 30 درصد محصولات كشاورزي سبب خروج 22 ميليون تن محصول از چرخه مصرف مي‌شود، كه در صورت جلوگيري از اينگونه ضايعات شاهد افزايش توليدات كشاورزي و افزايش امنيت غذايي در كشور و همچنين افزايش اشتغال و صادرات غيرنفتي خواهيم بود.
وي در خصوص عملكرد اين دفتر در آينده گفت: اين دفتر ضمن شناسايي همه نقاط اصلي ضايعات محصولات كشاورزي در تمام استان‌هاي كشور در ابتداي كار اولويت در برخي محصولات و استان‌ها در نظر خواهد گرفت.
مديركل دفتر امور كاهش ضايعات محصولات كشاورزي در پايان گفت: چنانچه اعتبارات اين دفتر در آينده تأمين شود به طور قطع اين دفتر مي‌تواند ضمن جبران ضايعات در توسعه بخش كشاورزي و درآمد كشاورزان نقش بسيار مؤثري ايفا كند.

نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۸۴ساعت 12:52  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

بازار برنج در اختيار دلالها است

بازار برنجنايب رئيس و عضو هيات مديره شركت بازرگاني برنج
بازار برنج در اختيار دلالهاست


خبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا ) – گروه تشكلها به علت تعلل سازمان تعاون روستايي در معرفي مراكز خريد، بازار برنج در اختيار دلالان و واسطه گران قرار گرفته است...

 

نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۸۴ساعت 14:14  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

گوجه کاران نیازمند حمایت هستند
                                            سالیان سال کشاورزان با توکل به خدا وتلاش شبانه روزی وبا صدها                                              امید وآرزو به انتظار نتیجه وثمره تلاش خود می نشینند اما دریغ مزرعه گوجه فرنگی دربندرگزاز ....

  امسال بسیاری از کشاورزان گوجه کار گلستانی بخصوص در شهرستان بندر گز با امید مناسب بودن قیمت گوجه در انتظار برداشت محصول خود بودند که ناگاه شاهد بر باد رفتن آرزوهای خود بودند جرا که بیماری های جدید مزید بربسیاری ازمشکلات موجود (ازجمله انتخاب نوع واریته بذروتامین نهاده ها)  شده وباعث ازبین رفتن بخشی از مزارع آنان گردیده است.

                  از هم اکنون باید تدبیری کرد تا در سال زراعی بعدی با این مسائل روبرو نباشیم.

نوشته شده در  دوشنبه هفدهم مرداد ۱۳۸۴ساعت 20:33  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

از بورس کالاهای کشاورزی چه خبر

در معاملات امروز بورس فقط ذرت معامله شد
ارزش معاملات امروز بورس كشاورزي به بيش از 10 ميليارد ريال رسيد


خبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا ) – گروه كشاورزي در معاملات امروز بورس كالاي كشاورزي 12 هزار و 300 تن كالاي كشاورزي عرضه شد كه از اين ميزان 6 هزار و 520 تن با تقاضا روبه رو شد...

نوشته شده در  دوشنبه هفدهم مرداد ۱۳۸۴ساعت 19:59  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

افزایش تولید روغن
                 

                     مهندس شریعتمدار معاون وزیر جهاد کشاورزی                       مهندس شريعتمدار معاون امور زراعت جهاد كشاورزي
 امسال براي اولين بار 15 درصد روغن مصرفي كشور، در داخل توليد مي‌شود 
دراکثر محصولات كشاورزي حدود 30 درصد  مازاد نياز داريم


خبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا ) – گروه پژوهش و تحقيقات با توجه به توليد حدود 500 هزار تن از انواع دانه‌هاي روغني در كشور، امسال براي اولين بار 15 درصد روغن مصرفي، در كشور توليد مي‌شود...

نوشته شده در  دوشنبه هفدهم مرداد ۱۳۸۴ساعت 19:55  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

توليد گوجه­فرنگي مقاوم درآب شور با استفاده از بيوتكنولوژی گياهی
توليد محصولات مقاوم در مقابل عوامل محيطي و آفات يكي از دستاوردهاي مهم بيوتكنولوژي گياهي است كه هر روز افقهاي جديدي از آن توسط محققان بيوتكنولوژي گشوده مي‌شود. مطلب زير كه از سايت WashingtonPost.com   انتخاب شده‌ است يكي از محصولات جديد در عرصة بيوتكنولوژي گياهي را معرفي مي‌كند:  
نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۴ساعت 12:15  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

رب گوجه فرنگي ايران و چالش هاي موجود

در 8 ماهه اول امسال صادرات رب گوجه فرنگي نسبت به مدت مشابه در سال قبل 50% كاهش داشته است. به گزارش دفتر آمار و خدمات ماشيني گمرك ايران، در مدت ياد شده 26 هزار و 53 تن رب گوجه فرنگي به ارزش 11 ميليون و 576 هزار و 165 دلار از كشور صادر شده است كه اين مقدار نسبت به دوره مشابه در سال قبل از لحاظ وزن و ارزش به ترتيب 45 و 51  درصد كاهش نشان مي دهد. به گزارش روابط عمومي گمرك خراسان، از كل مقدار رب صادر شده در 8 ماهه اول سال جاري، 3 هزار و 14 تن رب گوجه فرنگي به ارزش يك ميليون و 268 هزار دلار از گمركات خراسان صادر شده است كه نسبت به مدت مشابه در سال قبل از لحاظ وزن 32% و از حيث ارزش 44% كاهش داشته است. اين گزارش در خصوص بالا بودن قيمت تمام شده رب گوجه فرنگي، عواملي مانند خشكسالي، نوسان قيمت مواد اوليه، عدم بسته بندي مناسب، مقرون به صرفه نبودن هزينه هاي حمل و نقل زميني، عدم بازاريابي و تبليغات را از مهمترين عوامل كاهش صادرات اين محصول از گمركات خراسان ذكر كرد.
گفتني است كه توليدكنندگان و كشاورزان رب گوجه فرنگي خرده پا هستند و توليدكنندگان اين محصول ريسك پذير نبوده و اطلاعات كافي در مورد صادرات ندارند. ناصر كاوياني نيا، ناظر گمركات خراسان در خصوص صادرات رب گوجه فرنگي گفت: «اگر بخواهيم در صادرات اين محصول موفق باشيم و از رقابت با كشورهاي ديگر عقب نمانيم، بايد به نوع و كيفيت بسته بندي كالا و مرغوبيت رب توليدي بيشتر توجه نموده و تلاش كنيم رب ايران را با بسته بندي ايراني به بازار هدف برسانيم». وي افزود: «در چند سال اخير بسياري از كاستي ها موجب از دست رفتن بازار در كشورهاي آسياي ميانه شده است و بهتر است تجا انواع محصولات ايراني و از جمله رب گوجه فرنگي را به كشور افغانستان براي رشد صادرات غيرنفتي و شكوفايي اقتصاد خراسان صادر كنند».

همچنين علي يوسفي منش معاون امور گمركي نوشهر مي گويد: «در 8 ماهه اول سال جاري 9 هزار و 284 تن رب گوجه فرنگي به ارزش 3 ميليون و 623 هزار و 693 دلار صادر شده است كه اين مقدار نسبت به مدت مشابه در سال قبل از لحاظ وزن و ارزش به ترتيب 24 و 34 درصد كاهش داشته است». وي عمده ترين دليل كاهش صادرات اين محصول را مرغوب نبودن بسته بندي آن دانست و اظهار داشت: «بالغ بر 80% از رب صادراتي ايران به  وسيله بشكه هاي 220 ليتري با كيسه هاي اسپتيك صادر مي شود و فقط كمتر از 20% اين محصول به شكل قوطي هاي فلزي يك كيلويي و با علامت استاندارد صادر مي گردد».از آنجاييكه كيسه هاي اسپتيك خريداري شده از نوعي نيست كه بتواند حداقل 3 سال رب را با كيفيت اوليه خود نگه دارد، در نتيجه بعد از گذشت يك سال رب صادره رنگ اصلي خود
را از دست داده و خراب مي شود. همچنين بشكه هاي رب بعد از 2 تا 3 بار تخليه و بارگيري، شكسته و منجر به ضرر و زيان به صادركنندگان اين كالاها مي گردد. همچنين در خصوص رقيبان ايران در صادرات گوجه فرنگي، چين با خريد 11 خط توليد از ايتاليا بازارهاي جهاني را از آن خود كرده است. قيمت تمام شده رب گوجه فرنگي در اين كشور خيلي ارزانتر از كشور ماست و شايد اين بخاطر حمايت دولت چين از صادركنندگان و در نظر گرفتن يارانه براي آنهاست. بعد از چين، فلسطين و تركيه بزرگترين صادركنندگان رب گوجه فرنگي هستند.در زمينه صادرات رب ايران نيز بايد گفت كه 80% از رب صادراتي ايران به روسيه صادر شده و از آنجا با بسته بندي هاي جديد به كشورهاي قزاقستان، آذربايجان و اوكراين صادر مي شود. در زمينه تبليغات اين محصول در خارج از كشور نيز بايد گفت: «گران بودن تبليغات در خارج موجب شده كه هيچ صادركننده ايراني در خارج از كشور تبليغاتي را انجام ندهد، بلكه فقط به كارخانه ها  و عمده فروشي ها مراجعه كرده و محصولاتش را بفروشد».
معاون امور گمركي نوشهر در خصوص مشكلات صادركنندگان در داخل كشور گفت: «قيمت تمام شده رب گوجه فرنگي در داخل كشور بسيار بالاست و پرداخت كرايه هاي اضافي بابت حمل و نقل كالا و نبود هماهنگي هاي لازم در شبكه حمل ونقل منجر به افزايش هزينه هاي حمل و نقل مي گردد».
نبود سيستم اعتبارات اسنادي بين ايران و كشورهاي واردكننده اين كالا باعث مي شود كه هيچ تضميني براي برگشت پول صادركنندگان وجود نداشته باشد. وي ضمن انتقاد از اينكه صادركنندگان رب تخصصي كافي در اين زمينه ندارند، اظهار داشت: «صادركنندگان ايران از شرايط علمي و تجربي كافي برخوردار نيستند و به نظر مي رسد كه هر كس به اتاق بازرگاني و صنايع و معادن مراجعه كرده و حق عضويت بدهد، فوراً يك كارت بازرگاني در اختيارش قرار مي دهند».

مقايسه وزني صادرات بر حسب نام كالاها فروردين تا آذر ماه سال 1382,1383

 

 

فروردين تا آذر 1383

فروردين تا آذر 1382

تغيير

رديف

نام كالا

وزن به تن

سهم هر كالا

وزن به تن

سهم هر كالا

درصد تغيير

اختلاف

50

رب گوجه فرنگي

25665

0.2

43603

0.4

41.1-

17938-

102

گوجه فرنگي

3891

0

5436

0.1

28.4-

1545-

مقايسه ارزش دلاري صادرات برحسب نام كالاها فروردين تا آذر ماه سال 1382,1383

 

 

فروردين تا آذر 1383

فروردين تا آذر 1382

تغيير

رديف

نام كالا

ارزش به دلار

سهم هر كالا

ارزش به دلار

سهم هر كالا

درصد تغيير

اختلاف

59

رب گوجه فرنگي

13061911

0.3

22473763

0.5

41.9-

9411852-

140

گوجه فرنگي

630981

0

1067353

0

40.9-

436372-

منبع: مجله صنعت بسته بندي شماره 37 و سايت گمرك

نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۴ساعت 12:1  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

توليد مركبات امسال به چهار ميليون و 200 هزار تن خواهد رسيد اگر صنايع تبديلي مركبات فعال نشوند ضايعا
در حاليكه پيش‌بيني مي‌شود با افزايش نزولات آسماني در سال جاري حجم توليد مركبات از سه ميليون و 500 هزار تن به چهار ميليون و 200 هزار تن افزايش يابد تاكنون صنايع تبديلي مركبات براي فرآوري اين محصول اقدامي نكرده‌اند.
عنايت‌ا... بياباني، نايب رئيس خانه كشاورز ايران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايانا گفت: ايران به عنوان هفتمين كشور بزرگ توليد‌كننده مركبمركباتات جهان سالانه سه ميليون و 500 هزار تن مركبات توليد مي‌كند. اما به علت سياست‌گذاري‌هاي نادرست دولت هميشه در صنايع تبديلي با دشواري روبه‌رو است.
بياباني افزود: در حاليكه از روغن مركبات در مصارف شيريني‌پزي و از اسانس آن براي مصارف صنعتي و خوراكي و آب اين محصول براي كنستانتره خوراكي و تفاله آن كنستانتره را مي‌توان استفاده نمود. صنايع تبديلي با ادعاي گزاف و مقرون به صرفه نبودن توليد كنستانتره‌هاي داخلي باعث افزايش حجم ضايعات اين محصول مي‌شوند.
وي گفت: واردات مركبات به كشور و فروش آن به قيمت 15 تا 20 هزار ريال به ازاي هر كيلوگرم وقتي محصولات داخلي بين 350 تا 800 ريال از كشاورز خريداري مي‌شوند، نتيجه‌اي جز بي‌انگيزه‌گي كشاورزان، از بين رفتن محصولات باغي در برندارد.
وي گفت: ايران آمادگي دارد محصولات خود را به آذربايجان، تركمنستان و كشورهاي عربي و آسياي ميانه صادر كند.
نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۸۴ساعت 10:28  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

گفت و گو مديركل دفتر امور صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي در باره كدهاي بين المللي ISIC
خبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا) / سرويس گفت و گو
هيات وزيران در 22 مهرماه سال 83 مصوبه اي را به تصويب رساند كه براساس آن به وزارت جهادكشاورزي اختيار داد تا نسبت به صدور مجوز تاسيس و بهره برداري و توسعه صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي در مقياس كوچك و در قالب كدهاي ايسيك (ISIC) اقدام كند.
براي آشنايي بيشتر با علل و محتواي اين مصوبه، با مديركل دفتر امور صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي از دفاتر تابعه معاونت صنايع و توسعه روستايي وزارت جهادكشاورزي گفت وگويي انجام داده ايم كه در پي مي آيد.
در مصوبه دولت از صنايع كوچك و صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي نام برده شده است. اصولا اين گونه صنايع در تعاريف حقوقي و قانوني به چه صنايعي اطلاق مي شود؟براساس تعريفي كه در هيات دولت به تصويب رسيده است، صنايع كوچك به واحدهاي توليديي اطلاق مي شود كه تعداد شاغلان آنها كمتر از 50 نفر باشد.
صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي نيز صنايعي هستند كه به فرآوري و عمل آوري مواد نباتي و حيواني (زراعي، باغي، شيلاتي، دام و طيور، جنگل و مرتع) مي پردازند. فرآوري شامل تغييرات فيزيكي، شيميايي، نگهداري، بسته بندي و توزيع مي شود.
كدهاي بين المللي ايسيك (ISIC) چيستند؟
اين كدها براي طبقه بندي استاندارد فعاليتهاي اقتصادي مولد در نظر گرفته شده است.
در سال 1948 نسخه اصلي ISIC با عنوان طبقه بندي استاندارد بين المللي كليه رشته فعاليتهاي اقتصادي توسط كميسيون آمار سازمان ملل متحد پذيرفته شده است. اولين ويرايش آن در سال 1958 و ويرايش دوم آن در سال 1968 و سومين ويرايش آن در سال 1989 در بيست و پنجمين اجلاس كميسيون آمار سازمان ملل متحد مورد ملاحظه و تصويب قرار گرفت.
داشتن يك سيستم طبقه بندي صحيح و كامل اقتصادي به ويژه در باب صنايع، يكي از ابزارهاي مهم براي جمع آوري اطلاعات صنعتي در قالب بانكهاي اطلاعاتي است.
از فروردين 1376، پس از بررسي نظرات كارشناسي و رفع نواقص موجود، مجموعه اي كه به نام سيستم كدگذاري محصولي ISIC نام گذاري شده است، آماده بهره برداري و براي اجرا به ادارات كل صنايع استانها ارسال شد.
در مصوبه اخير دولت نيز مبناي تعيين مصاديق صنايع تبديلي و تكميلي، ISIC ويرايش سوم بوده است.
چرا دولت تولي گري صنايع كوچك و تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي را به وزارت جهادكشاورزي واگذار كرد و اثرات اين واگذاري چه بوده است؟
از آنجا كه مسئوليت توليد مواد اوليه مصرفي در واحدهاي توليدي صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي مانند محصولات زراعي، باغي و دامي با وزارت جهادكشاورزي است و در صورت عدم فرآوري محصولات كشاورزي، زيان و خسارتهاي فراواني به كشاورزان وارد مي شود كه در كل اثرات منفي در بخش كشاورزي برجا خواهد گذاشت، همچنين به منظور افزايش ارزش افزوده و افزايش بهره وري در بخش كشاورزي، مجلس شوراي اسلامي درصدد برآمد تا در قانون تاسيس وزارت جهادكشاورزي مسئوليت توسعه و حمايت از صنايع كوچك تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي را به عهده وزارت جهادكشاورزي بگذارد. براين اساس طبق يك ماده قانوني مقرر شد كه مصاديق فعاليتهاي اين گونه صنايع توسط هيات دولت تعيين شود كه در مصوبه اخير هيات دولت، اين مصاديق تعيين و به وزارتخانه هاي صنايع و معادن و جهادكشاورزي ابلاغ شد.
از آثار و نتايج اين واگذاري مي توان به مواردي چند اشاره كرد كه تمركز ويژه فعاليتهاي صنعتي وزارت جهادكشاورزي در صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي، تثبيت و طبقه بندي وزارت جهادكشاورزي در صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي، شفاف سازي تقسيم وظايف بين وزارتخانه هاي ذيربط و فراهم شدن امكان دسترسي به منابع و حمايتهاي قانوني بيشتر جهت پرداختن به ايجاد، توسعه و حمايت از صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي از جمله آنهاست.
وضعيت موارد مورد اختلاف وزارت جهادكشاورزي با صنايع و معادن چگونه است؟
موارد اختلاف عديده اي با وزارت صنايع و معادن وجود ندارد و وزير صنايع و معادن طي نامه اي به وزير جهادكشاورزي، آمادگي كامل خود را جهت اصلاحيه مصوبه اعلام كرده است.
اگر واحدهاي صنايع كوچك تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي بخواهند حجم توليد و ابعاد طرح مورد نظر خود را توسعه دهند و از حد تعريف صنعت كوچك خارج شوند، چه تكليفي خواهند داشت؟
متقاضيان اين گونه طرحها در صورتي كه بخواهند طرح خود را از وضعيت تعريف شده در مورد صنايع كوچك خارج كنند و آن را توسعه دهند و به طرح متوسط و بزرگ تبديل كنند، بايد براي اخذ جواز تاسيس به سازمان صنايع و معادن استانها مراجعه كنند.
با توجه به بخشنامه دولت، متقاضيان ايجاد صنايع كوچك و تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي چه اقدامي بايد انجام دهند؟متقاضيان ايجاد صنايع كوچك تبديلي بخش كشاورزي در صورتي كه تقاضاي ايجاد صنعت مطابق با كدهاي مصوبه 39107 هيات دولت داشته باشند، در صورتي كه سقف سرمايه گذاري طرح مورد نظر كمتر از 300 ميليون تومان باشد، بايد به سازمان جهادكشاورزي استان مربوطه مراجعه و طرح خود را به همراه توجيهات فني و اقتصادي ارائه و مجوز تاسيس درخواست كنند. معاونت صنايع و توسعه روستايي استانها نيز موظفند طرح مزبور را بررسي كارشناسانه و در صورت داشتن توجيه، نسبت به صدور مجوز تاسيس اقدام كنند.
در آينده نزديك در نظر است سقف اختيارات استانها از لحاظ سرمايه گذاري افزايش يابد و بيشتر طرحها در استانها مورد بررسي قرار گيرد و مجوزشان صادر شود.
اگر كسي متقاضي صنعتي جديد يا ابتكاري شد كه جزو كدهاي ايسيك نبود، تكليف او چيست؟
كدهاي بين المللي ISIC از چهار رقم تشكيل شده كه مشخص كننده طبقه صنعت مورد نظر است.
دو رقم سمت چپ، نشانگر بخش و سه رقم بعدي نشانگر گروه صنعت است. چهار رقم هم توسط خود كشور به رقمهاي قبلي اضافه مي شود كه به شناسايي دقيق محصول كمك مي كند.
چهار رقم اول (شامل بخش، گروه و طبقه) منشا بين المللي دارد و از جامعيت لازم برخوردار است. براي تعيين چهار رقم دوم نيز كميته اي در وزارت صنايع و معادن وجود دارد كه به موارد ابهام رسيدگي و در صورت لزوم نسبت به تهيه كدهاي جديد هشت رقمي (محصول) اقدام مي كند.
نواحي صنعتي روستايي كه پيش از اين توسط جهادسازندگي سابق پيگيري مي شد، چه سرنوشتي پيدا خواهد كرد؟براساس بند (2) مصوبه اخير هيات دولت، مقرر شده است كه وزارت جهادكشاورزي هر گونه اقدام به منظور ايجاد يا توسعه نواحي صنعتي را صرفا در قالب برنامه ها و سياستهاي وزارت صنايع و معادن به انجام برساند.
ضمنا در خصوص ادامه فعاليتهاي وزارت جهادكشاورزي در زمينه احداث و تكميل نواحي صنعتي روستايي، لايحه حمايت از ايجاد نواحي صنعتي روستايي توسط وزارت جهادكشاورزي در دستور كار مجلس شوراي اسلامي قرار گرفته است كه در صورت تصويب اين لايحه، بخشي از مشكلات اجرايي قابل رفع خواهد بود.
در زمينه مطالعات مربوط به شناخت مزيتهاي نسبي و امكان سنجي استقرار صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي تاكنون چه اقدامي صورت گرفته است؟
پروژه شناخت مزيتهاي نسبي و امكان سنجي استقرار صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي در قطبهاي عمده توليد محصولات كشاورزي در 16 استان كشور در دست بررسي و مطالعه است و با مهندسان مشاور مورد تاييد سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور، قرارداد بسته شده و اميد است براساس زمانبندي مربوطه، تا پايان سال 1384 پروژه هاي مزبور نهايي شود.
نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۸۴ساعت 9:52  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

طراحي وساخت دستگاه توليد رب جامد

                                   نخستين دستگاه توليد رب گوجه فرنگي جامد با طعم طبيعي و                                       پايداري بالا به همت يك مبتكر رب سازيجوان ايراني طراحي و ساخته شد.

 امير حسين وكيلي فرد، سازنده دستگاه توليد رب گوجه فرنگي جامد   در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان  ايران    (ايسنا) با اشاره به ويژگي‌هاي اين رب گفت:رب جامدنيازي به       بسته بندي نداشته و تا پنج سال بدون اين كه كيفيت خود را    از           دست بدهد دوام دارد و با همان شرايط مي‌توان رب را در مدت 20       دقيقه به «بيريكس»(غلظت) 75 رساند در حالي كه حداكثر           بيريكس قابل حصول با شيوه‌هاي كنوني حدود 40 است كه البته          به تغيير رنگ (تيره شدن) و افت خواص محصول منجر مي‌شود.

نوشته شده در  سه شنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۴ساعت 10:6  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

بانک صادرات خصوصی می شود
به گفته مديرعامل اين بانك : بانك صادرات قبل از ساير بانك ها خصوصي مي شود


مدت زمان اجراي تشريفات خصوصي سازي بانك هاي دولتي معلوم نيست•
سيدبهاءالدين حسيني هاشمي -مديرعامل بانك صادرات ايران- به ايسنا، گفت: بانك صادرات تمايل دارد، اولين بانك دولتي باشد كه خصوصي مي شود، به گفته وي، در اين زمينه اداره بانك به بخش خصوصي واگذار مي شود كه بسيار بهتر از گذشته خواهد بود•
به گفته او استعداد بانك صادرات براي خصوصي سازي بسيار مطلوب است و تمامي توانايي ها و زيرساخت هاي لازم براي خصوصي سازي در بانك صادرات وجود دارد• وي با اشاره به تشريفات خصوصي سازي بانك صادرات خاطرنشان كرد: مدت زمان اجراي تشريفات خصوصي سازي بانك هاي دولتي بخصوص بانك صادرات هنوز مشخص نيست• اين تشريفات به سازمان خصوصي سازي مربوط است و اين سازمان مشورت هاي خود را با مديران عامل بانك ها آغاز كرده است•
حسيني هاشمي با تاكيد بر اينكه بانك هاي دولتي كه بر اساس تفسير اصل 44 قانون اساسي امكان خصوصي شدن دارند در حال ارزيابي سهام خود هستند، اظهار كرد: ارزيابي ارزش سهام بانك ها شاه بيت خصوصي سازي است• با ارزيابي ارزش ويژه سهام بانك و تقسيم آن بر هزار ريال تعداد سهام مشخص مي شود و با قيمت گذاري در بورس به فروش مي رسد•

نوشته شده در  یکشنبه نهم مرداد ۱۳۸۴ساعت 4:43  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

خوردن زيتون بوي بد دهان را رفع مي كند

ايسنا، علوم پزشکي ايران- با خوردن زيتون املاح معدني و ويتامين هاي مورد نياز بدن تامين مي شود. همچنين اين ميوه باعث رفع نفخ شکم و رفع بوي دهان، تسکين درد و کاهش فشارخون ميشود.

" اعظم سلطاني " کارشناس تغذيه ضمن بيان اين مطلب در گفتگو با خبرنگار ايسنا، علوم پزشکي ايران افزود : زيتون به جهت دارا بودن املاح فسفر، پتاسيم، کلسيم، آهن، منيزيم، منگنز و ويتامين هاي D،C،B،A ميوه اي مغذي است و در صورتي که به همراه غذا صرف شود ضمن کمک به هضم غذا، باعث افزايش اشتها نيز، مي شود.
وي در مورد خواص" روغن زيتون " گفت : روغن زيتون يکي از بهترين مسهل ها محسوب مي شود. همچنين، مخلوط روغن زيتون و گليسرين در معالجه ترک پوست دست و پا مفيد است و خواص درماني آن در رفع شوره سر، ريزش مو و جلوگيري از سفيدشدن مو نيز به اثبات رسيده است.
سلطاني خاطر نشان کرد : البته خوردن بيش از حد زيتون باعث بي خوابي و لاغري مي شود و براي دستگاه تنفسي نيز، مضر است.
گفتني است چنانچه زيتون به مدت طولاني در برابر روشنايي و هواي گرم قرار گيرد به سرعت فاسد خواهد شد.

نوشته شده در  شنبه هشتم مرداد ۱۳۸۴ساعت 9:23  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

تولید کلزا از مرز 200 هزار تن گذشت
مزرعه كلزا      برای اولین باردرکشور تولیدکلزا از مرز ۲۰۰ هزار تن گذشت .

     علیرضا مهاجر مجری طرح توسعه دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با      ایسنا  افزود : تولید کلزا در سال گذشته ۱۰۵ هزار تن بود که این رقم برای اولین بار در        کل تاریخ کشور از مرز ۲۰۰ هزار تن گذشت و خرید همچنان ادامه دارد .

       او در ادامه افزود :متاسفانه پول خرید کلزا کاران که باید ظرف یک هفــــته تا یک ماه          پرداخت می شد  بعد از گذشت چند ماه هنوز پرداخت نشده است مهاجر ادامه داد:دلیل        تاخیر در پرداخت بهای کلزا افرادی هستند که با تولید کلزا در داخل مخالف بوده و سعی         دارند با پرداخت نکردن بهای کلزا این طرح با شکست مواجه کنند و همچنان واردات را       ادامه  دهند.

نوشته شده در  شنبه هشتم مرداد ۱۳۸۴ساعت 5:36  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

در انتظار آغاز به کار دفتر نمایندگی کارگزاران بورس کالاهای کشاورزی

دفترنمایندگی کارگزاران بورس کالاهای کشاورزی در تیرماه سال جاری با حضور دبیر کــل بورس کالاهای کشاورزی کشورومسئولین محلی طی مراسمی درگرگان افتتاح گردید. پس ازافـتـتاح این دفتر امید می رفت فعالیت آن نیز عملا"آغاز شود متاســفانه باوجود گذشت قریب به یک ماه هنوز هیـــــچ یک از نمایندگی ها رسما"فعالیت خود را آغاز ننموده اند
قطعا"این فاصله زمانی اثرات منفی را در پی خواهد داشت. شاید بهتر بود ابتدا نمایندگی ها تجهیز وآماده کار می شدند سپس رسما"مراسم افتــــتاح انجام می شد .در هر صورت برهمه دست اندر کاران تکلیف است که در شروع عملی فعالیت آن بعنوان یک بازار جدید ومدرن بکوشند

نوشته شده در  جمعه هفتم مرداد ۱۳۸۴ساعت 14:28  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

صادرات 17 میلیون دلار محصولات غذایی کشور
گمرك ايران اعلام كرد: ‪ ۲۷‬هزار و ‪ ۳۶۰‬تن انواع محصولات غذايي توليدي كشور به ارزش ‪ ۱۷‬ميليون و ‪ ۱۵‬هزار دلار در فروردين ماه امسال به خارج صادر شد.

اين ميزان صادرات در مقايسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن و ارزش به ترتيب ‪ ۲۱‬و ‪ ۲۴‬درصد افزايش داشت. به گزارش روز شنبه روابط عمومي گمرك ايران، در اين مدت صادرات بيسكويت و انواع شيريني با بيش از ‪ ۲/۵‬برابر افزايش نسبت به مدت مشابه سال قبل به سه ميليون و ‪ ۵۲۸‬هزار دلار رسيد.

عراق، افغانستان، تاجيكستان، جمهوري آذربايجان، تركمنستان و يمن از عمده خريداران بيسكويت و شيريني ايران بودند. در دوره مورد بررسي دو ميليون و ‪ ۵۳۳‬هزار دلار نوشابه وآب معدني به خارج صادر شد كه  اين رقـــم نسبت به مدت مشابه سال گــذشته حدود ‪ ۱۱۳‬درصد افــزايش داشت. براساس اين گزارش، ميزان صادرات شكلات و مشابه آن در اين مدت به دو ميليون و ‪ ۸۳‬هزار دلار رسيد كه در مقــايسه با مدت مشابه  سال گذشته ‪۹۸/۵‬ درصد افزايش نشان داد. بیشترين ميزان شكلات صادراتي ايران به كشورهاي افغانستان، تاجيكستان، عراق، تركمنستان و آلمان ارسال شد. در اين مدت دو ميليون و ‪ ۴۵۰‬هزار دلار آبميوه و افشره صادر شد كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ‪ ۲۳/۴‬درصد كاهش نشان داد.    این گزارش حاكيست: در مدت يادشده ‪ ۵۴‬هزار و ‪ ۵۱۷‬دلار كنسرو و كمپوت، ‪۲۰۲‬ هزار و ‪ ۶۵۸‬دلار سركه و ترشي و ‪ ۳۱۷‬هزار و ‪ ۸۸۱‬دلار خمير مايه به خارج صادر شد كه اين آمار در مقايسه با فروردين ماه سال گذشته به ترتيب ‪، ۳۴‬ ‪ ۴۳‬و ‪ ۲۹‬ درصد افزایش داشت.  در این مدت همچنين ميزان صادرات رب گوجه فرنگي با ‪ ۷۸‬درصد كاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته ‪ ۶۳۷‬هزار و ‪ ۳۹۳‬دلار رسيد.                                                                عراق، افغانستان، امارات متحده عربي، يمن و تركمنستان در اين مدت به ترتيب بيشترين ميزان رب و گوجه فرنگي را از ايران خريداري كردند.


نوشته شده در  پنجشنبه ششم مرداد ۱۳۸۴ساعت 23:15  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

تشکیل میز فرآوری محصولات کشاورزی

                           رب سازيبه ابتکار معاون وزیر جهاد کشاورزی در صنایع وتوسعه روستایی ۸    میز          فرآوری محصولات کشاورزی بمنظور  برنامه ریزی همـاهنگی  وایجاد ارتباط    مناسب بین بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی وبا عضویت استانهایی که دارای تولید    عمـده در زمینه محصولات مرتبط هستند تشکیل گردیده است. انشاءالله با همکاری   کلیه بخشهای مرتبـط بویژه بخش خصوصی شاهد توفیق این فعالیت باشیم.                 قطعا"ازجمله مصادیق این فعالیتهامی تواند ساماندهی تولید گوجه             فرنگی وصنایع فرآوری آن باشد. متاسفانه نوسانات قیمت گوجه فرنگی در طول دوره عرضه آن عدم توجه به نوع واریته پایین بودن تناژدرهکتارومعضلات توزیع نهاده ها شرایط بی ثباتی را هم برای کشاورز وهم برای صنعتگر ایجاد نموده است. بنابراین تشکیل این میـز بعنوان میز فکر و تصمیم سازی ازاهمیت زیادی برخوردار خواهد بود.

        

نوشته شده در  پنجشنبه ششم مرداد ۱۳۸۴ساعت 8:18  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

افزايش واردات شكر
واردات شكر از فروردين تا خرداد ۸۴ نسبت به سال گـذشته از لحـاظ وزني ۳۹۰ درصد واز لحاظ ارزشي۴۵۰ درصد افزايش داشته است.در سه ماهه نخست امسال۲۰۴ هزار و ۶۱۸ تن شكر به ارزش ۵۲ ميليون ۷۰۴ هزار و ۱۳۳ دلار به كشور وارد شده است.

روزنامه ابرار اقتصادي سه شنبه ۴ مرداد ۱۳۸۴ 

نوشته شده در  پنجشنبه ششم مرداد ۱۳۸۴ساعت 7:10  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

والتين والزيتون
زيتونخداوند متعال در قرآن كريم بارها از درخت زيتون سخن به ميان آورده كه دال بر اهميت اين درخت بوده است. زيتون از جمله درختاني است كه فوايد چند گانه داردازجمـله ميوه، برگ و روغن آن بعنوان غذا ودارواستفاده مي شود.امروزه با روشن شدن خواص درماني وارزشهاي غذايي زيتـون اهميت مصرف آن در حفــظ سلامتي انسان آثار تقديس ومفـــيد بودن اين درخت طـيـبه بهتر آشكارمي گردد. زيـــتون را نه به عنوان يك درخت بـلــكه به عنوان شخصيتي بايد شناخت كه باسنت هاي فرهنگي واجتماعي هركشوروهرمنطقه همبستگي پيدا مي كند.زيتون به سبب استقامت طول عمرسرسبزي وخصـوصا" به سبب ســازش با محيـطهاي مختلف بر ديگر درختان برتري دارد.

نوشته شده در  پنجشنبه ششم مرداد ۱۳۸۴ساعت 6:30  توسط احمدرضا فيضي پور  | 

 
POWERED BY
BLOGFA.COM